Az esküvői játékok régóta ugyanúgy hozzátartoznak egy lakodalomhoz, mint a tánc és vacsora. Az évek folyamán azért ezek a program elemek is nagy változáson mentek keresztül, mint a menyegzők nagy része. Nagyon sok pár akivel beszélek, elsőre elzárkózik attól, hogy bármiféle játék legyen az esküvőjén. Sokakban még mindig a hagyományos vőfélyes játékok élnek. Olyanok, mint a tányér törés, tojás átvezetése a nadrág száron, sós kenyér evés stb.
Az esküvői játékok szerepe egy esküvőn általában nem csak megszokás miatt nagy. Egy profi ceremóniamester vagy vőfély mindig tudja, mikor melyik játékot kell beemelni vagy ha a helyzet úgy kívánja elhagyni. Ennek a programnak nem az a lényege, hogy legyen valami, hanem azért találták ki, hogy ha vannak üresjáratok a lagzin (pl. elmegy felfrissíteni magát a pár vagy fotózkodni) akkor lekössék a násznépet. Ezenkívül a másik fontos szerepe, hogy összeszedje a vendégeket, pl. vacsora után, esetleg feldobja a hangulatot ha lankad a táncolási kedv.
Egy lakodalom alatt lehetnek olyan részek, amikor a vendégsereg nem egyszerre végez azzal amit éppen csinál, ilyenek a fotózkodás a párral, nászajándék átadás, vacsora, stb. Ilyenkor a következő program előtt be lehet vetni egy-egy ilyen szórakoztató elemet.
Mikor érdemes játszani?
Én például vacsi után, nyitótánc előtt szoktam ajánlani egy játékot. Azok az emberek akik kimentek cigizni vagy kicsit megmozgatják magukat a friss levegőn, vissza tudjanak érni az első táncra. Általában ilyenkor mindig kell várni néhány vendégre, mert „mindjárt jön”. Amíg beér addig el lehet kezdeni egy játékot, amivel a többi jelenlévő leköthető. Ha rögtön a tánccal kezdünk akkor tuti, hogy csúszás lesz. A pár már bent áll középen, a meghívottak körbe állják őket, de nem tudunk kezdeni, mert valaki fontos személy biztos, hogy „pillanat és itt van”.
Jártam már úgy, hogy percekig nem tudtuk elindítani az első közös táncot, mert a keresztapa éppen kint beszélgetett egy pincérrel, a menyasszony pedig nélküle nem akarta elkezdeni. Ez ilyenkor elég ciki tud lenni és a hangulatot is meg tudja törni. Pont ilyen esetek miatt jó ha van játék. Ha valaki nincs ott attól még nem dől össze a világ, de pont elég „időhúzás”, hogy a mindenhol leragadó emberek is pont beérjenek mire a fontos részek kezdődnek, mialatt lekötjük és szórakoztatjuk a vendégeket.
Az alábbi játékok szoktak nagy sikert aratni:

Legidősebb pár tánc

Ifjú pár kvíz
Ezeken a játékokon kívül természetesen még nagyon sokféle van amiket az ifjú pár és a helyzet igényeihez alakítva lehet bevetni. Amit szoktam ajánlani, hogy egy este alatt 2, maximum 3 ilyen elem legyen mert ha túl sok van belőle azzal pont az ellenkező hatást lehet elérni. Erőltetni sem szabad, hogy mindenképpen legyen egy előre megbeszélt játék. Ha nagyon jó a hangulat a tánctéren, ne szakítsuk meg a bugit.